Current Weather

On Air Now

Brett Elmore
6:00am - 8:00am

Jasper, Oakman and Addison make appearance in latest ASWA Basketball Poll

SHARE NOW

The Jasper Lady Vikings are ranked #2 in the latest ASWA 5A Rankings. The varsity boys are also in the top ten, coming in at #8.

The Oakman Wildcats make an appearance in the class 3A poll, coming in #10. Addison also cracked the top ten in class 1A at the #10 spot.

 

ASWA HIGH SCHOOL BASKETBALL RANKINGS

GIRLS
CLASS 7A
1. Bob Jones (19-3)
2. Sparkman (14-7)
3. Vestavia Hills (20-3)
4. Hewitt-Trussville (18-5)
5. Hoover (14-6)
6. Davidson (17-5)
7. Daphne (16-3)
8. Chelsea (20-3)
9. Auburn (15-4)
10. Foley (11-5)

CLASS 6A

1. Hazel Green (20-4)
2. Hillcrest-Tuscaloosa (17-5)
3. Mortimer Jordan (17-2)
4. Clay-Chalkville (18-2)
5. Park Crossing (17-1)
6. Parker (14-4)
7. Huffman (16-5)
8. Pike Road (17-2)
9. Hartselle (13-5)
10. McGill-Toolen (14-7)
Others nominated: Briarwood (12-7), Fort Payne (14-8), Homewood (17-4), Lee-Huntsville (14-8), Minor (14-8), Mountain Brook (14-7), Pelham (13-9), Pell City (14-9).

CLASS 5A

1. Pleasant Grove (14-7)
2. Jasper (14-4)
3. Southside-Gadsden (16-4)
4. Gulf Shores (18-5)
5. Scottsboro (16-5)
6. Selma (15-0)
7. West Point (16-3)
8. Arab (14-5)
9. St. Paul’s (14-4)
10. Moody (17-2)
Others nominated: Carroll (11-5), East Limestone (11-7), Sardis (15-7).

CLASS 4A

1. Prattville Christian (16-4)
2. Good Hope (19-2)
3. Deshler (17-4)
4. Jackson (18-2)
5. Priceville (13-7)
6. Handley (16-4)
7. Anniston (18-3)
8. Hale County (15-5)
9. Geneva (10-5)
10. UMS-Wright (16-6)
Others nominated: Ashville (10-2), Cherokee County (17-3), Dora (13-4), Hamilton (13-5), Madison County (11-7), St. Michael (14-2), Talladega (13-6), T.R. Miller (13-4).

CLASS 3A

1. Lauderdale County (19-0)
2. Plainview (18-4)
3. Clements (13-7)
4. Trinity (15-4)
5. St. James (16-4)
6. Susan Moore (17-4)
7. Southside-Selma (11-3)
8. Midfield (8-9)
9. Ashford (7-5)
10. Glencoe (12-7)
Others nominated: Providence Christian (14-4).

CLASS 2A

1. Mars Hill Bible (11-5)
2. Cold Springs (18-3)
3. Decatur Heritage (17-3)
4. Locust Fork (14-3)
5. Lanett (10-4)
6. Sulligent (10-1)
7. Ider (12-7)
8. Sand Rock (15-6)
9. Abbeville (14-2)
10. Horseshoe Bend (13-3)
Others nominated: Cottonwood (9-4), North Sand Mountain (13-6), Pisgah (11-8), Samson (10-3).

CLASS 1A

1. Spring Garden (18-1)
2. Skyline (11-6)
3. Marion County (11-8)
4. Belgreen (16-5)
5. Elba (11-4)
6. A.L. Johnson (6-1)
7. Shoals Christian (14-6)
8. Brilliant (16-6)
9. Keith (7-7)
10. Cedar Bluff (13-7)
Others nominated: Athens Bible (10-5), Georgiana (7-6), Kinston (14-5), Waterloo (14-8).

BOYS

CLASS 7A
1. Huntsville (22-1)
2. Hoover (19-2)
3. Austin (19-4)
4. Mary Montgomery (18-2)
5. Vestavia Hills (16-4)
6. Auburn (19-3)
7. Central-Phenix City (17-5)
8. JAG (18-1)
10. Thompson (15-6)
Others nominated: Baker (15-6), Dothan (13-7), Enterprise (14-4), Florence (13-7), Hewitt-Trussville (16-6), James Clemens (14-7), Tuscaloosa County (13-9).

CLASS 6A

1. Buckhorn (17-5)
2. Paul Bryant (17-3)
3. Helena (17-4)
4. Mountain Brook (15-6)
5. Northridge (19-2)
6. Clay-Chalkville (16-7)
7. Pinson Valley (13-8)
8. McGill-Toolen (15-5)
9. Cullman (14-8)
10. Fort Payne (19-2)
Others nominated: Athens (12-6), Benjamin Russell (7-3), Central-Tuscaloosa (11-9), Hartselle (11-11), Hazel Green (14-10), Hillcrest-Tuscaloosa (12-8), Homewood (17-5), Minor (15-5), Mortimer Jordan (15-6), Muscle Shoals (10-5), Pelham (19-5).

CLASS 5A

1. Fairfield (17-2)
2. Valley (11-1)
3. Madison Academy (18-4)
4. East Limestone (16-3)
5. Williamson (15-5)
6. Sardis (17-2)
7. Vigor (16-5)
8. Jasper (14-4)
9. Ramsay (13-7)
10. Scottsboro (10-7)
Others nominated: Alexandria (14-5), Carroll-Ozark (13-3), Charles Henderson (9-10), Eufaula (16-5), Guntersville (10-6), Lawrence County (12-9), Russellville (10-5), Selma (10-3), Springville (15-7), West Point (13-8).

CLASS 4A

1. Hale County (11-6)
2. Jacksonville (14-5)
3. White Plains (14-7)
4. Fultondale (10-6)
5. Escambia County (8-5)
6. Anniston (11-5)
8. Geneva (14-6)
9. Montevallo (12-5)
10. Wilcox Central (11-5)
Others nominated: American Christian (14-5), Andalusia (9-7), Brooks (14-4), Etowah (13-6), Good Hope (13-8), Hamilton (12-7), T.R. Miller (6-9).

CLASS 3A

1. Sumter Central (14-3)
2. Plainview (16-4)
3. Midfield (11-7)
4. Houston Academy (16-3)
5. Providence Christian (13-4)
6. Cottage Hill (13-7)
7. Geraldine (13-4)
9. Lauderdale County (12-6)
10. Oakman (9-1)
Others nominated: Carbon Hill (14-5), Danville (14-6), Glencoe (10-6), Montgomery Academy (14-6), Piedmont (10-7).

CLASS 2A

1. Collinsville (13-6)
2. LaFayette (11-5)
3. Red Bay (14-5)
4. Zion Chapel (14-5)
5. Mars Hill Bible (13-2)
6. North Sand Mountain (11-8)
7. Pisgah (7-6)
8. B.B. Comer (9-3)
9. Decatur Heritage (9-8)
10. Tanner (8-6)
Others nominated: Ariton (10-5), Chickasaw (13-5), Gaston (14-5), Reeltown (2-1), Tuscaloosa Academy (9-3).

CLASS 1A

1. Covenant Christian (15-8)
2. Georgiana (13-2)
3. Marion County (15-5)
4. Spring Garden (13-3)
5. Red Level (8-5)
6. Florala (13-4)
7. Pleasant Home (12-7)
8. Woodville (18-4)
9. Skyline (13-4)
10. Addison (14-2)
Others nominated: Belgreen (11-5), Holy Spirit (9-6), Keith (9-8).