Current Weather
On Air Now
Johnny Elmore
6:00am - 8:00am

Jasper’s Brodie Vinson & Curry’s Cody Dunagan named Bryant-Jordan Regional Nominees

BIRMINGHAM – The Bryant-Jordan Foundation has released the list of senior student-athletes selected as recipients of the 2021 Bryant-Jordan Regional Scholar-Athlete and Student Achievement Awards.
A total of 56 seniors in the AHSAA, including Brodie Vinson from Jasper High and Cody Dunagan from Curry High, were selected in each category from nominations submitted by member schools. Eight students, one from each district in each of the AHSAA’s 1A through 6A classifications, and four students in Class 7A will receive $3,000 scholarships for their selection.
The students will also be eligible for additional scholarships. The overall class winner will receive an additional $3,500 scholarship and the overall state winner will receive an additional $4,000 scholarship in each category. The recipients will be honored at the 36th annual banquet set for April 12 at the Birmingham Sheraton Hotel banquet hall beginning at 6 p.m.
The Bryant-Jordan Awards program, named for legendary coaches Paul “Bear” Bryant and Ralph “Shug” Jordan, was created in 1986 by the Alabama Sports Hall of Fame in conjunction with the AHSAA. It is supervised by the Bryant-Jordan Foundation’s Board of Directors and has been recognizing senior student-athletes annually since 1986 (Scholar-Athlete) and 1989 (Achievement Award).
Last year’s overall state winners were Ben Williams of Phil Campbell High School, who received the Larry D. Striplin, Jr., Scholar-Athlete of the Year Award, Hayden Holton of Elmore County High School and Karmyn Sparks of Pleasant Valley High School, who were named the co-winners of the Ken & Betty Joy Blankenship Achievement Award.
The purpose is to recognize and honor Alabama students who have by ability and effort achieved a level of excellence in the areas of academics and athletics that is commensurate with their potential. It is also hopes to make aware to not only athletes but to all segments of the student population that it is both important and rewarding for them to strive to be the best that they can be. The program motivates and encourages students to achieve this goal. It also hopes to encourage and promote the involvement and commitment of Alabama corporations and individuals in helping improve the academic levels of all students.
The initial scholarship offered by the Bryant-Jordan Program was the scholar-athlete scholarship. In 1989 the Achievement Award was created. This award is designed to reward the student-athlete who achieves beyond his/her ability both academically and athletically or who may have overcome some obstacle or hardship
to achieve success.

     A total of 104 scholarships are awarded annually to deserving high school seniors from schools that are members of the Alabama High School Athletic Association. The program has grown from an $8,000 award program annually to the present where more than $800,000 is distributed annually. In addition to the Bryant-Jordan Foundation scholarships, students are also eligible for several additional scholarship awards given to individual students annually, including the Dr. Gaylon McCollough Medical Scholarship; Herman “Bubba” Scott Coach’s Scholarship; United Methodist Children’s Home scholarship (2); Auburn football Letterman’s Club Scholarship, (2); and the Alabama “A” Club Educational & Charitable Foundation Scholarship (2).
The students are also eligible to receive even more scholarship awards from a number of Alabama’s four-year colleges and community colleges.

   This year’s regional recipients include:
   

 

BRYANT-JORDAN REGION WINNERS – 2021

REGION    CLASS           SCHOLAR ATHLETE                    ACHIEVEMENT                                         

     1             1A             Lydia Walsh                                Cleveland Gettis

                                    Bayshore Christian School           Florala High School

     2             1A             Mikey Johnson                            Jakel Lewis

                                    McKenzie High School                 Sweet Water High School

     3             1A             Josh Williams                             Shawndria Calloway

                                    Linden High School                     Loachapoka High School

     4             1A             Aubrie Daniels                            Jackson Abbott

                                    Wadley High School                     Maplesville High School

     5             1A             Maggie Miller                              Shelby Davis

                                    The Donoho School                      Ragland High School

     6             1A             Nik Borths                                  Austin Vick

                                    St. Bernard Preparatory School    Appalachian High School

     7             1A             Bailey Oliver                               Emma Dempsey

                                    Belgreen High School                   Belgreen High School

     8             1A             Jessie Green                               Kinsley Cole

                                    Athens Bible School                     Cherokee High School

 

     1             2A             Whitney Novak                            Karly Hall

                                    St. Luke’s Episcopal School          Abbeville High School

     2             2A             Jackson Baker                            Caleb Moore

                                    Ariton High School                      Leroy High School

     3             2A             Reid Mitchell                               Ben Martin

                                    Isabella High School                    Isabella High School

     4             2A             Lydia Platt                                  Kera Dunham

                                    Fayetteville High School              Central High School-Coosa County

     5             2A             Molly Reynolds                            John Corbell

                                    Westminster School at Oak Mountain  Sulligent High School

     6             2A             Hannah Davis                             ReAnna Watson

                                    Sand Rock High School                Gaston High School

     7             2A             Sydnee Fitzgerald                        Hayden Moss

                                    Falkville High School                   Tharptown High School

     8             2A             Kennedy Barron                          Benjamin Watkins

                                    Pisgah High School                      Ider High School

BRYANT-JORDAN REGION WINNERS – 2021

REGION    CLASS           SCHOLAR ATHLETE                    ACHIEVEMENT                                        

     1             3A             Anna Olsen                                 Miriam McCoy

                                    Cottage Hill Christian Academy   Bayside Academy

     2             3A             Taylor Carnley                             Ally Price

                                    Opp High School                          Slocomb High School

     3             3A             Ann Cobern Chapman                 Jim Portis

                                    The Montgomery Academy            Trinity Presbyterian School

     4             3A             Trent Colburn                             Ashleigh Windle

                                    Hale County High School             Reeltown High School

     5             3A             Ty Weeks                                     Andrew Stovall

                                    Winfield City High School            Winfield City High School

     6             3A             Collin Mayfield                            Joanna Hammett

                                    Geraldine High School                 Geraldine High School

     7             3A             Jacob Mitchell                             Logan McCullough

                                    Fyffe High School                        Sylvania High School

     8             3A             Gabi Vest                                    Casey McNatt

                                    Danville High School                   Elkmont High School

 

     1             4A             J’Maya Bell                                 Sarah Kate Sligh

                                    Williamson High School               St. Michael Catholic High School

     2             4A             Presley Miles                               Aaliyah Kennedy

                                    Saint James School                     Wilcox Central High School

     3             4A             Mattie Alston                              Chandler Gaskin

                                    Bibb County High School             LAMP

     4             4A             Greyson Kirkley                           Cole Kelley

                                    Northside High School                 American Christian Academy

     5             4A             Caroline Lloyd                             Ian McGowan

                                    Cherokee County High School      Cleburne County High School

     6             4A             Ashton McCullar                         Cody Dunagan

                                    Haleyville High School                 Curry High School

     7             4A             Tia Lambert                                Carter Hammond

                                    Priceville High School                  Westminster Christian Academy

     8             4A             Chaney Peters                             Sheyenne Hankins

                                    Wilson High School                      Rogers High School

BRYANT-JORDAN REGION WINNERS – 2021

REGION    CLASS           SCHOLAR ATHLETE                    ACHIEVEMENT                                        

     1             5A             Luke Deakins                              Royce Bryars

                                    Satsuma High School                  Elberta High School

     2             5A             Matthew Beasley                         Omar Cowan

                                    Andalusia High School                 Andalusia High School

     3             5A             Sam Barlet                                  Kelley Green

                                    Elmore County High School         Elmore County High School

     4             5A             Peyton Stevenson                        Amelia Moore

                                    Demopolis High School                Central High School of Clay County

     5             5A             Kate Baecher                              JeKovan Rhetta

                                    John Carroll Catholic High School      Parker High School

     6             5A             Skyler Trawick                            Clay Gilley

                                    Corner High School                     Moody High School

     7             5A             Alex East                                    Adelyn Ellis

                                    Guntersville High School             Sardis High School

     8             5A             Lily Pounders                              Cole Turner

                                    Russellville High School              Lawrence County High School

 

     1             6A             Brady Turner                              JP Pierre

                                    Saraland High School                  McGill-Toolen Catholic High School

     2             6A             Josiah King-Rogers                      Hunter Adams

                                    G.W. Carver High School             Russell County High School

     3             6A             Morgan Causey                           Kynnedi Gallahan

                                    Wetumpka High School                Calera High School

     4             6A             Jhana Mosley                              Brylan Miller

                                    McAdory High School                   Brookwood High School

     5             6A             Lindsey Smith T                          Brodie Vinson

                                    Mountain Brook High School        Jasper High School

     6             6A             Carter Funderburk                      Tamyiah Bankhead

                                    Mortimer Jordan High School      Shades Valley High School

     7             6A             Beth Ann Tucker                         Clay McGuire

                                    Springville High School                Muscle Shoals High School

     8             6A             Cooper Atkins                              Arturo Lopez

                                    Scottsboro High School                Fort Payne High School

BRYANT-JORDAN REGION WINNERS – 2021

REGION    CLASS           SCHOLAR ATHLETE                    ACHIEVEMENT                                        

     1             7A             Grace Klezmer                             Airy Weaver

                                    Mary G. Montgomery High School       Mary G. Montgomery High School

     2             7A             Morgan Jones                              Maggie Bryan

                                    Auburn High School                    Enterprise High School

     3             7A             Jacob Copham                             Emily Knerr

                                    Hewitt-Trussville High School      Hoover High School

     4             7A             Mary Claire Ridgeway                  Alex Machado

                                    Florence High School                   Austin High School